Batumi

Batumi

Batumi to miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii wchodząca w skład republiki Gruzińskiej . Położone jest w pobliżu granicy z Turcją. Trzecie co do wielkości miasto kraju (po Tbilisi i Kutaisi) liczy około 160 tys. mieszkańców.
Miasto jest znanym uzdrowiskiem i dużym ośrodkiem przemysłowym.
Skład etniczny jest urozmaicony: Gruzini– chrześcijanie i Gruzini – muzułmanie oraz Adżarowie, Rosjanie, Ormianie i Grecy.

Batumi powstało na miejscu wcześniejszego fortu rzymskiego Batys, jako gruzińska twierdza o nazwie Tamaryscihe. Od około XI wieku miasto nosi obecną nazwę. W XVII wieku zostało zdobyte przez Turków, a następnie zislamizowane. Po wojnie rosyjsko-tureckiej zostało w 1878 roku przyłączone do Imperium Rosyjskiego. W czasie panowania rosyjskiego miasto stało się ośrodkiem przetwórstwa ropy, powstał port naftowy, a także zostało połączone z Baku linią kolejową. Od marca 1918 r. miasto znajdowało się w ręku Turków, a następnie od grudnia tego roku — Anglików, którzy zamierzali wprowadzić w życie projekt wolnego miasta Batumi. W marcu 1921 r. Armia Czerwona obaliła gruziński rząd, a Batumi stało się stolicą autonomicznej Adżarskiej SRR. Od 1991 roku wchodzi w skład Gruzji.

Do najważniejszych atrakcji miasta należą turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, zabudowa willowa z przełomu XIX i XX wieku, Park Przymorski, Uniwersytet (leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej), synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium, a także ogród botaniczny (założony w 1912 roku) z bogatą kolekcją roślinności zwrotnikowej i podzwrotnikowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum Józefa Stalina.

W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych – Adżarskie Muzeum Krajoznawcze (z działem prezentującym dzieje Adżarii, z działem etnograficznym; w stałej ekspozycji również „Złoty Skarb” – zabytki epoki antycznej), Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, teatr dramatyczny, kina. W okresie letnim miejsce licznych festiwali i spotkań o charakterze kulturalnym (m.in. festiwal muzyki klubowej, festiwal filmowy itp.). Największy port na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu. Miasto posiada też port lotniczy.

Batumi to ważny węzeł komunikacyjny kraju. Największy port na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu. Miasto posiada też port lotniczy.

Klimat

Batumi ma wilgotny subtropikalny klimat. Klimat jest związany z wielkim wpływem Morza Czarnego i gór Kaukazu. Powoduje to duże opady przez większość roku.
Średnia roczna temperatura w Batumi wynosi około 14 °C.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Batumi